HOME
        TheInfoList






The 2016 Sundance Film Festival took place from January 21 to January 31, 2016. The first lineup of competition films was announced December 2, 2015.[1] The opening night film was Norman Lear: Just Another Version of You directed by Heidi Ewing and Rachel Grady. The closing night film was Louis Black and Karen Bernstein's Richard Linklater - Dream Is Destiny.

Awards

The following awards were presented:[2][3]

  • Grand Jury Prize: Dramatic – The Birth of a Nation by Nate Parker
  • Directing Award: Dramatic – Daniel Scheinert and Daniel Kwan for Swiss Army Man
  • Waldo Salt Screenwriting Award – Chad Hartigan for Morris From America
  • U.S. Dramatic Special Jury Award – Miles Joris-Peyrafitte for As You Are
  • U.S. Dramatic Special Jury Award for Breakthrough Performance – Joe Seo for Spa Night
  • U.S. Dramatic Special Jury Award for Individual Performance – Melanie Lynskey for The Intervention and Craig Robinson for Morris from America
  • Grand Jury Prize: Documentary – Weiner by Elyse Steinberg and Josh Kriegman
  • Directing Award: Documentary – Roger Ross Williams for Life, Animated
  • U.S. Documentary Special Jury Award for Editing – Penny Lane and Thom Stylinski for NUTS!
  • Special Jury Prize for Social Impact: Documentary – Trapped by Dawn Porter
  • U.S. Documentary Special Jury Award for Writing – Robert Greene for Kate Plays Christine
  • Special Jury Prize for Verité Filmmaking: Documentary – The Bad Kids by Keith Fulton and Lou Pepe
  • World Cinema Grand Jury Prize: Dramatic – Sand Storm by Elite Zexer
  • World Cinema Directing Award: Dramatic – Felix van Groeningen for Belgica
  • World Cinema Dramatic Special Jury Award for Acting – Vicky Hernandez and Manolo Cruz for Between Land and Sea
  • World Cinema Dramatic Special Jury Award for Screenwriting – Ana Katz and Inés Bortagaray for Mi Amiga del Parque
  • World Cinema Dramatic Special Jury Award for Unique Vision & Design – The Lure by Agnieszka Smoczyńska
  • World Cinema Jury Prize: Documentary – Sonita by Rokhsareh Ghaem Maghami
  • World Cinema Directing Award: Documentary – Michal Marczak for All These Sleepless Nights
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Best Debut Feature – Heidi Brandenburg and Mathew Orzel for When Two Worlds Collide
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Best Cinematography – Pieter-Jan De Pue for The Land of the Enlightened
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Editing – Mako Kamitsuna and John Maringouin for We Are X
  • Audience Award: Dramatic – The Birth of a Nation by Nate Parker
  • Audience Award: Documentary – Jim: The James Foley Story by Brian Oakes
  • World Cinema Audience Award: Dramatic – Between Sea and Land by Manolo Cruz and Carlos del Castillo
  • World Cinema Audience Award: Documentary – Sonita by Rokhsareh Ghaem Maghami
  • Best of NEXT Audience Award – First Girl I Loved by Kerem Sanga
  • Short Film Grand Jury Prize – Thunder Road by Jim Cummings
  • Short Film Jury Award: US Fiction – The Procedure by Calvin Lee Reeder
  • Short Film Jury Award: International Fiction – Maman(s) by Maïmouna Doucouré
  • Short Film Jury Award: Non-fiction – Bacon and God's Wrath by Sol Friedman
  • Short Film Jury Award: Animation – Edmond by Nina Gantz
  • Short Film Special Jury Award for Outstanding Performance – Grace Glowicki for Her Friend Adam
  • Short Film Special Jury Award for Best Direction – Ondřej Hudeček for Peacock
  • Alfred P. Sloan Prize – Embrace of the Serpent by Ciro Guerra

Films

U.S. Dramatic Competition

U.S. Documentary Competition

Premieres

World Cinema Dramatic Competition

World Cinema Documentary Competition

  • All These Sleepless Nights by Michal Marczak
  • A Flag Without a Country by Bahman Ghobadi
  • Hooligan Sparrow by Nanfu Wang
  • The Land of the Enlightened by Pieter-Jan De Pue
  • The Lovers and the Despot by Robert Cannan and Ross Adam
  • Plaza de la Soledad by Maya Goded
  • The Settlers by Shimon Dotan
  • Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang by Kevin Macdonald
  • Sonita by Rokhsareh Ghaem Maghami
  • We Are X by Stephen Kijak
  • When Two Worlds Collide by Heidi Brandenburg and Mathew Orzel

Juries

Jury members, for each program of the festival, including the Alfred P. Sloan Jury, which also took part in the Science in Film Forum Panel, were announced on January 12, 2016.[4]

Acquisitions

Ahead of the festival opening distributor Netflix obtained worldwide streaming rights to Tallulah[5] and Iranian horror film Under the Shadow.[6] Oscilloscope Laboratories also obtained U.S. distribution rights to The Fits before its Sundance debut.[7] Amazon also acquired the rights to Manchester by the Sea and Love & Friendship (the latter in collaboration with Roadside Attractions).[8][9]

References

  1. ^ Erbland, Kate. "Sundance Announces Competition and NEXT Lineups, Featuring Returning Favorites and a Secret Director". Retrieved 18 January 2016. 
  2. ^ "Sundance: The Birth of a Nation Sweeps Top Prizes". Variety. Retrieved February 1, 2016. 
  3. ^ "Awards and Winners". Sundance. Retrieved February 1, 2016. 
  4. ^ ROSE FALCONE, DANA. "Sundance 2016 jury includes Jon Hamm, Lena Dunham, Keegan-Michael Key, and more". Retrieved 18 January 2016. 
  5. ^ Lang, Brent. "Sundance: Netflix Buys 'Tallulah' With Ellen Page, Allison Janney (EXCLUSIVE)". Retrieved 19 January 2016. 
  6. ^ Setoodeh, Ramin (January 21, 2016). "Sundance: Netflix Acquires Iranian Horror Movie 'Under the Shadow' (EXCLUSIVE)". Variety. Retrieved January 25, 2016. 
  7. ^ Obenson, Tambay A. "Oscilloscope Takes USA Rights to Sundance Film Festival 2016 Selection, 'The Fits'". Retrieved 19 January 2016. 
  8. ^ Pulver, Andrew (January 25, 2016). "Manchester-by-the-Sea nets Amazon deal". The Guardian. Retrieved January 25, 2016. 
  9. ^ "Roadside Attractions Partners With Amazon To Release Whit Stillman's 'Love & Friendship' – Sundance". January 21, 2016. Retrieved January 25, 2016.